DEPRESYON

Depresyon hem bedeni hem düşünceleri hem de duygu durumu etkileyen bir hastalık halidir. Kişinin yemek yemesinden uyumasına, fiziksel dayanıklılığından sağlıklı düşünebilmesine, hayattan zevk alıp almama durumundan sosyal ilişkilerine kadar her şeyini bozabilir. Depresyonda şiddetli üzüntü, keder, hüzün, karamsarlık, çökkünlük, umutsuzluk, çaresizlik hissi vardır. Kişinin çalışmak, yemek yemek, uyumak gibi günlük hayat etkinlikleri bozulur. Mesleki ve sosyal hayatı etkilenir.  Bir kişinin depresyonda olduğunu söylemek için bu şikayetlerin en az iki haftadır sürüyor olması gerekir.

BELİRTİLERİ

Üzüntü, değersizlik, suçluluk, umutsuzluk, huzursuzluk, çaresizlik, boşluk duygusu hissetme, gerginlik, çabuk sinirlenme, tahammülsüzlük, tükenmişlik

Zihinsel yavaşlama, karar verme güçlüğü, konsantrasyon zorluğu, bellek bozukluğu, unutkanlık

Vücudun işlevlerinin azalması, fiziksel yavaşlamalar, enerji kaybı, yorgunluk, cinsel isteksizlik, çökkünlük hali

Uykuda bozulmalar, çok uyuma, uyku arasında sık sık uyanma, uykusuzluk çekme ya da az uyuma

Yemek yemede bozulmalar, iştahta artış ya da azalma

Önceden yapılan işlerden ve aktivitelerden zevk almama, motivasyon kaybı, ilgi kaybı

Sosyal ilişkilerde sorunlar yaşanması, diğer insanlardan uzaklaşma ve yalnız kalma isteği

İntihar etmeyi düşünmek ve planlamak

NEDENLERİ

Ruh hali kimyasallarımızı etkileyen birçok etken vardır. En önemlileri genler, geçmiş ve stres faktörlerimizdir. Genetik özellik ve ailede depresyon öyküsü depresyon oluşumunda en önemli faktördür. Depresyona giren kişilerin aile ve akrabalarında depresyon oranı yüksektir. Çocukluk dönemi yoksunlukları, travmaları, ebeveyn kaybı, fiziksel, cinsel veya duygusal istismar da depresyonun en önemli nedenlerindendir. Stresli iş, aile ve hayat koşulları bir başka depresyon sebebidir.

Bazı kişilik özellikleri depresyona daha yatkındır. Mükemmeliyetçi, aşırı duygusal, sıkıntılarını içine atan, kendini ifade edemeyen, sınırlarını koruyamayan kişiler bu gruptadır.

Sosyal desteklerin yetersizliği, yalnızlık

İlişki ve evlilik problemleri, ayrılık, boşanma, sevilen ve bağlanılan kişinin kaybı, ölüm

Ekonomik sorunlar, iflas, işten çıkarılma, işsizlik

Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı

Tıbbi hastalıklar, sağlık problemleri ve kronik ağrı

Anksiyete bozuklukları

Daha önce depresyon geçirmiş olma

Yakın zamanda önemli yaşam olayları, stres etkenler

Bazı ilaçlar

Hormonal değişiklikler.

NE YAPILMALI

Stres faktörleri azaltılmaya çalışılmalıdır. Stresörler  kortizol seviyesini yükseltir, nörotransmitter seviyesini azaltırlar. Serotonini düşürür. Kortizol seviyesi arttıkça ve serotonin düştükçe depresyona girme ihtimali artar.

Uyku düzeni sağlanmalıdır. Çok uyumakta yetersiz uyumakta depresyonu arttırır. Depresyonun kendisi zaten uyku düzenini bozarken uyku düzeninin bozulması da depresyonu arttırır. Kişi böylece kısırdöngüye girer. Çaba göstererek uyku düzeni sağlanmaya çalışılmalıdır.

Sağlıklı, dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Melisa, papatya, sarı kantaron gibi bitki çayları içilmelidir.

Sporun, jimnastik yapmanın, dans etmenin ve yürüyüş yapmanın antidepresan etkisi vardır.  Depresyonda enerji kaybı olduğu için kişi hareket edemez. Fakat hareket etmeye çalışarak vücuttaki serotonin miktarı yükseltilmiş böylece depresyondan çıkma kolaylaşmış olur.

Önceden zevk alınan şeyler yapılmalıdır. Depresyondaki kişi motivasyon, ilgi kaybı ve isteksizlik yaşadığı için önceden zevk aldığı şeyleri yapamaz, yapmak istemez. Fakat yapmaya çalıştıkça zevk almaya başlayacaktır.

Sosyal destek almak, insanlarla ilişki içinde olmak, duygusal paylaşımda bulunmak, yakın ilişki kurmak depresyona iyi gelen şeylerdir. Fakat depresyon kişide sosyal izolasyon oluşturduğu için kişi yalnızlaşmaya meyleder. İçinden gelmese bile sosyal, duygusal ilişki kurmaya çalışmalıdır.

Hobiler edinilebilir, yeni yerler keşfedilmeye, gezilmeye çalışılabilir. Komedi filmleri, hareketli müzikler dinlenebilir. Müzik eşliğinde dans edilebilir.

Bu saydığım şeyler kendi çabanızla yapabileceğiniz şeyler fakat psikoterapi ve ilaç desteği alarak sizi depresyona iten şeyleri elimine etmiş, kendiniz ve hayatla ilgili algınızı değiştirmiş ve ilaç desteğiyle daha kolay yol almış olursunuz.

Sayfayı Paylaşın

FacebookMore...